Podróże Wyprawy Azja Chiny Chiny-Groty Longmen
Chiny-Groty Longmen
Kraj: Chiny Autor: Walczak    Dodano: 17.08.2013

Na trasie naszej wycieczki znalazły się Groty w Longmen. Jak dla mnie jeden z ciekawszych punktów tego wyjazdu. Na dość dużej przestrzeni w małych wgłębieniach, na skałach wydrążone posągi Buddy od malutkich,prawie mikroskopijnych po ogromne, wspaniałe 15-17 metrowe postaci Buddy i nie tylko. Miejsce na pewno warte zobaczenia.

Po kilku dniach zwiedzania Pekinu, Xian i innych miejsc dotarliśmy z wycieczką do Grot Longmen w prowincji Henan. Wkraczając na teren Longmen Shiku najpierw naszym oczom ukazał się piękny most łączący oba brzegi rzeki, a później dopiero zauważamy skały lub raczej wiele nisz,grot,pagód z wizerunkiem Buddy. Posągi te stworzyli bogobojni mnisi-rzeźbiarze w ciągu prawie 600 lat. Istotna jest zapewne ilość tych posągów, niektórzy twierdzą,że jest ich ponad 100 tysięcy. Różnią się one wielkością i wyglądem. Widzieliśmy malutkie,często bardzo zniszczone posążki Buddy,wyrzeźbione w technice płaskorzeźby. Często obok mogliśmy dostrzec figury muzyków grających na fletach,bębnach,cymbałach. Były wykonane bardzo dokładnie,prawdopodobnie dlatego,że wykonano je w wapieniu. Największy zespół płaskorzeźb zobaczyliśmy w Świątyni Fengxian. Są tam bardzo cenne dla historyków inskrypcje, ale na mnie największe wrażenie wywarła główna figura Buddy w Grocie Modłów licząca sobie 17 metrów wysokości. Wspaniała, całkiem dobrze zachowana. Cieszę się,że mogłam zobaczyć to miejsce.

Pogoda

W czasie naszego pobytu było bardzo gorąco i parno. Warto zaopatrzyć się w butelkę z wodą, niektóre osoby miały parasole osłaniające od słońca.
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Walczak

Autorem tej relacji jest: Walczak

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Co się działo

128 miesięcy temu
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work