Podróże Wyprawy Europa Czechy Czechy - kraj tuż za miedzą - Czeska Szwajcaria
Czechy - kraj tuż za miedzą - Czeska Szwajcaria
Kraj: Czechy Autor: kmagdalenak    Dodano: 28.06.2010

Ilość osób – 2

Środek transportu – samochód osobowy + własne nogi

rok - 2009 (lipiec) – w sumie tydzień

Noclegi – kemping Stara Oleska (2x)

 

Postanowiliśmy wybrać się na wakacje do Czech. Przygodę rozpoczęliśmy od rejonu północny-zachód. Na teren Czech wjechaliśmy przez Jakuszyce a następnie skierowaliśmy się na zachód w okolice miejscowości Decin. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Pańskiej Skale - skale bazaltowej w okolicy Srbská Kamenice (zdj.). Skała powstała około 30 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Ocenia się, że lawa wypłynęła z głębokości większej niż 30 km. Obecnie jest to resztka wzgórza bazaltowego, skruszonego w wyniku działalności czynników atmosferycznych na słupy o średnicy około 20-25 cm i wysokości do 20 m (pionowe i pochylone). Pod skałą znajduje się nieduże jeziorko – w miejscu dawnego kamieniołomu bazaltu.

Namiot rozbiliśmy na dwie noce w Stara Oleska. Stamtąd mieliśmy blisko do Czeskiej Szwajcarii i innych atrakcji (np. Hřensko, Brama Pravczicka, Tisá). W Hřensku wpływa do Łaby Kamienica. Miasto znajduje się w skalnym wąwozie i jest najniżej położoną miejscowością w Czechach. Bliskość granicy z Niemcami spowodowała rozwój wszelakiego handlu, również krasnali, figurek Dawida i św. Rodziny w otoczeniu, jakżeby inaczej, bocianów (zdj.).

Na wschód od Hřenska  w miesjcowości Mezní Louka, ruszamy czerwonym szlakiem do Pravčická brána. Trasa liczy ok 6,5 km i prowadzi poziomicą wokół masywów skalnych (zdj). Zwieńczeniem wypadu jest Skalna Brama. Najlepszy widok jest podobno z restauracji, ale wejście jest płatne. (zdj)

Popołudnie spędziliśmy na zachód od Decina, niedaleko miejscowości Tisa, podziwiając tamtejsze piaskowce, 70-cio metrowe szańce skalne. Massive Attack.(zdj)

Kiedy jechać

cały rok

Pieniądze

Korona czeska

Ludzie

W stolicy podobnie sfrustrowani jak Polacy, oczywiście zdarzają się wyjątki ;-) Im dalej od stolicy tym bardziej przyjmują ludzkie oblicza - sprawdzone na własnej skórze

Tradycje i obyczaje

Tradycja picia piwa - piękna tradycja

Kuchnia

gulasz + knedle + modra kapusta + ciemne piwo = RAJ

Zabytki

Utrzymane w bardzo dobrym stanie zamki (te co się zachowały), udostępniane turystom za bardzo drobną opłatą
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

kmagdalenak

Autorem tej relacji jest: kmagdalenak

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work