Podróże Wyprawy Europa Czechy Czechy - kraj tuż za miedzą - Moravsky Kras
Czechy - kraj tuż za miedzą - Moravsky Kras
Kraj: Czechy Autor: kmagdalenak    Dodano: 09.03.2011

Ilość osób – 2

Środek transportu – samochód osobowy + własne nogi

rok - 2009 (lipiec) – w sumie tydzień

Noclegi – kemping

25 km na północ od Brna znajduje sie Morawski Kras - labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów. Nas przyciągnęły oczywiście jaskinie (jak większość turystów). Zwiedzanie zaczęliśmy od Katerinskiej Jeskyne (zdjęcia 2-3)- największej w Czechach pieczary udostępnionej do zwiedzania (wg przewodnika Pascal - Czechy). Wymiary 97m dł; 44m szer. i 20m wys. Jest częścią starej wyciekowej jaskini, co można stwierdzić po śladach po płynącej wodzie i jej czynności erozyjnej.Wejście do jaskini tworzy gotycki portal, przez który zwiedzający dostaną się do Hlavního dómu, największej komory. Z Głównej katedry (Hlavní dóm) trasa wiedzie do tzw. Nowej jaskini (Nová jeskyně), gdzie można zobaczyć twór skalny: Czarownica (Čarodějnice) i Bambusowy laskek (Bambusový lesík) - najwiekszą ciekawostkę - cieniutkie stalagmity o wysokości do 4m. Do innych interesujących naciekowych form należą np. Ovečky, Pagoda i Sintrový vodopád.

Do drugiej jaskini - Punkevni jeskyne - trzeba kawałek dojść (2 km). Mieliśmy dużo czasu między jednym zwiedzaniem a drugim. Widać, że jaskinia Punkevni jest najsłynniejszą na Morawskim Krasie. Zwiedzanie składa się z 3 części. Pierwsza to przejście wśród stalaktytów i stalagmitów (zdj.4-5), gdzie dochodzi się do Przepaści Macochy (na dno gigantycznej dziury powstałej po zawaleniu się stropu). Panuje tam bardzo specyficzny mikroklimat (zdj. z mgiełką - ostatnie). Trzecia część trasy to spływ łodziami podziemną rzeką Punkvą - tzw. Mokra droga.

"Historia badań jaskini zaczęła się w roku 1723 pierwszym znanym zejściem Lazara Schoppera do przepaści Macocha. W roku 1909 grupie Karla Absolona (1887 - 1960) udało się przedostać przez nowo odkryte jaskinie Punkevni do przepaści Macocha z Pustého žlebu tzw. Suchą Drogą (Suchá Cesta). Pierwszy człowiek przeszedł naprawdę wolną drogą z Pustého žlebu na dno przepaści Macocha 31. stycznia 1914 roku. W latach 30. została odkryta tzw. Wodna droga (Vodní cesta), którą grotołazi dostali się ze źródła Punkvi przez wodne katedry do przepaści. Pierwsza część jaskini została udostępniona w roku 1910, w 1933 roku został zainaugurowany spływ wodny." (cyt. www.moravskykras.net/pl).

Fajny dzień z pięknymi, innymi widokami.

Kiedy jechać

Cały rok

Pieniądze

Korona czeska

Ludzie

Pomocni

Kuchnia

gulasz + knedle + modra kapusta i piwo ciemne = raj na ziemi
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

kmagdalenak

Autorem tej relacji jest: kmagdalenak

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work