Podróże Wyprawy Europa Czechy Nieznane Morawy w cieniu Pragi
Nieznane Morawy w cieniu Pragi
Kraj: Czechy Autor: Slawomir Budziak    Dodano: 25.07.2011

Hasło "Czechy" wywołuje u większości garść standardowych skojarzeń. Niejeden zdziwił by się, tym jak słabo te skojarzenia oddają to, co Republika Czeska ma nam do zaoferowania.

Z czym kojarzą Wam się Czechy? Wielu z Was prawdopodobnie w Pragą, piwem czy Szwejkiem. Ktoś inny wspomni Karlowe Wary i Havla. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Czechy z punkty widzenia obyweteli tego kraju to nazwa kawałka Czeskiej Republiki, a ich duża część, czyli Morawy z regionalną stolicą w Brnie, są równie warte poznania jak przepiękna choć już jakby trochę wyświechtana Praga czy skolonizowane przez Rosjan Karlowe Wary.

A co takiego warto zobaczyć na Morawach, jak się tam dostać i na co warto zwrócić uwagę?Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania po koleji.

Republika Czeska wymarzony cel podróży dla zmotoryzowanych podróżnych wyruszających z południa Polski. Ci którzy mieszkają dalej i chcą skrócić sobie drogę mogą przy odrobinie szczęścia nabyć tani bilet lotniczy na trasie Warszawa Praga. Stąd dostaniemy się wszędzie autobusami. Czesi mają już od lat kapitalne prywatne linie autobusowe Student Agency. Za bardzo umiarkowane pieniądze usadowimy się z wygodnym, nowoczesnym autobusie, dostaniemy słuchawki, kawę, czasopisma od uśmiechniętej załogi, a wszystko w cenie biletu.

Proponuję jechać do Brna i obrać sobie to miasto jak punkt wyjściowy do podróżowania. Samo Brno zasługuje na pewno na dwa dni naszej uwagi.

Sama przechadzka nie nad wyraz wielkim ale czarownym centrum, wspięcie się na Petrov (katedra na pagóru górująca nad miastem), odwiedziny w twierdzy Špilberk zabiorą nam chwilę. Po spacerze przyda się chwila wytchnienia w półrestauracji a półknajpie. Poznajcie miescową specjalność: hodspoda. Można się tu napić dobrego piwa (np. Svijany czy Plzeň a przyzwoite pieniądze. A w Brnie lokali jest w brud.

Co potem? Przejażdżka parowcem po rzece w stronę twierdzy Veveří? Nocne życie? Zależy to od Was.

Gdy poczujemy, że z Brnem się już zaznajomiliśmy, możemy wyruszyć dalej. Poruszając się po regionie Morawskim szybko spostrzeżemy, że wokół nas roztacza się prawdziwy winiarski raj. Zapomnijmy o winach Francji czy Hiszpanii, Morawy wytwarzają ogromne ilości znakomitych win za bardzo przystępne ceny. Wszystkiego możemy skosztować z miejscowych winiarniach.

Okolice obfitują w małe miasteczka, dawne szlacheckie pałace i majątki. Warto wybrać się do pałacu Lednice, który jeden z Liechtensteinskich władców przebudował w duchu angielskiego gotyku. Piękny kompleks pałacowy otacza ogromny ogród.

Inną atrakcją jest Slavkov. Nic Wam to nie mówi? A co jeśli powiem Austerlitz? Tak, bitwa trzech europejskich cesarzy miała miesce właśnie tutaj. Oprócz uroczego pałacyku z ogrodem, możemy podziwiać rekonstrukcję bitwy odbywającą się latem.

A przecież powyższe propozycje to tylko kilka przykładów. Wyliczanie można by ciągnąć: Park Narodowy Podyjí , renesansowy pałac Bučovice, czy też Krápníkové Jaskinie. Oto Republika Czeska jakiej nie znacie - pakujcie plecaki i w drogę.

Kiedy jechać

latem

Pieniądze

Czeskie Korony, choć w wielu sklepach przyjmują Euro.

Pogoda

Z reguły jak na południu Polski.

Kuchnia

Dominują potrawy mięsne i mączne

Atrakcje turystyczne

wspomniane w artykule

Dojazd

wspomniane w artykule

Komunikacja lokalna

Student Agency

Koszt wyjazdu

Koszty porównywalne z podróżowaniem po Polsce
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

erlendi

Autorem tej relacji jest: Slawomir Budziak

Zobacz fotki z wyprawy

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work