Podróże Wyprawy Europa Czechy Praga- perła Europy
Praga- perła Europy
Kraj: Czechy Autor: pawlito    Dodano: 04.07.2012

Stolica Czech jako jedno z nielicznych miast europejskich może poszczycić się olbrzymią ilością zabytków, a to dzięki temu, że nie była zniszczona przez kolejne wojny, przetaczające się przez Europę. To jedno z najpiękniejszych miast, położone tak blisko Polski koniecznie trzeba zobaczyć. Wiele osób podróżujących po świecie uważa je za numer 1, pozostawiając za sobą Paryż, Rzym czy Londyn. Ja nie jestem na tyle odważny, by wybrać to najpiękniejsze, bo każde ma coś niepowtarzalnego w sobie, co nie zmienia faktu, że na pewno warto tam jechać i je zwiedzić.

W Pradze byłem kilka razy i zawsze z chęcią je odwiedzam, jeżeli tylko mam okazję. Ostatnio byłem w niej miesiąc temu, tj 29 maja 2012 roku. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, gdyż najciekawsze miejsca znajdują się dość blisko, a własny samochód to chyba najgorsze rozwiązanie (nie licząc samego dojazdu). Warto wiedzieć, że Praga jest dość droga i trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami, jeśli wybieramy się tam na dłuższy pobyt czy na zakupy. Dlatego najlepiej nocować poza Pragą a w samym mieście nastawić się na zwiedzanie i zakup pamiątek. Jeśli jednak zdecydujecie się na pobyt w samej Pradze to najtańsze zakupy zrobicie w supermarkecie Billa w pobliżu Obecni dum (ten zabytek wszyscy znają, więc z dotarciem nie będziecie mieć problemu), a najtańszy i dobry obiad zjecie w pobliżu straganów między rynkiem Starego Miasta a Vaclavske namesti (zielono malowany duży bar z napisami w wielu językach, w tym polskim). Nastawiając się na zwiedzanie i wchodzenie do obiektów musicie kupić jeden bilet, który upoważnia do wejść do najciekawszych miejsc w Pradze (choć nie wszystkich). Zwiedzanie polecam zacząć od zamku na Hradczanach i katedry Św. Wita, kierując się w dół, przez most Karola, do Starego Miasta.

Opis wszystkich zabytków w tej relacji byłby nieporozumieniem, więc tylko wymienię te najciekawsze: muzeum miniatur, Loreta (warto obejrzeć największy skarb, jakim jest diamentowa monstrancja), lampy gazowe w drodze na zamek, zamek na Hradczanach i oglądanie o 12:00 zmiany warty prezydenckiej (najlepiej ustawić się przy drugim przęśle po lewej stronie od wejścia na zamek z kierunku północnego, gdyż wtedy jest najlepszy widok i można zrobić najlepsze zdjęcia- w innych miejscach będziemy widzieli plecy wartowników, lub będzie nam przeszkadzać ogrodzenie, pozostałe miejsca są wyłączone dla turystów; trzeba jednak pamiętać, by sobie wcześniej zająć miejsce, bo później jest bardzo tłoczno), katedra Św. Wita (bez biletu można wejść do środka, chociaż nie wszędzie, ale i tak dobrze widać ogrom przedsięwzięcia), most Karola (zwróćcie uwagę na rzeźby- przy jednej jest wytarty od rąk metal, gdyż dotykając go, podobno spełnia się marzenie, na Moście Karola są też malarze, lalkarze i zespoły muzyczne lub/i soliści, a także najdroższe w całej Pradze pamiątki), rynek Starego Miasta wraz ze wspaniałymi zabytkami wokół niego i na nim w tym średniowieczny zegar (pokazujący planety, Słońce i Księżyc krążące wokół Ziemi, gdyż stworzono go jeszcze przed dokonaniem Kopernika, czyli gdy jeszcze uważano, że cały świat kręci się wokół Ziemi; o równych godzinach powyżej zegara kręcą się figurki z różnymi świętymi), niezbyt udany pomnik Jana Husa- czeskiego reformatora spalonego na stosie, kościół Matki Bożej przed Tynem, dom Storacha.

Kierując się na północ warto obejrzeć dzielnicę żydowską Jozefov, w której znajdują się synagogi udostępnione zwiedzającym i dom, w którym mieszkał Franz Kafka- najbardziej znany w świecie czeski Żyd piszący po niemiecku. Na koniec wycieczki polecam kierować się w stronę Vaclavskich namesti i Obecni dum. Oczywiście zabytków w Pradze jest tak dużo, że można by tam siedzieć przez tydzień i codziennie zwiedzać coś innego. Ja wymieniłem te, do których warto zajrzeć mając jeden długi dzień na zwiedzanie (chociażby pobieżnie). Będąc w Pradze koniecznie zaopatrzcie się w dobrą mapę i przewodnik, a jeśli jesteście w grupie to musicie uważać by się nie pogubić. Problemem jest bardzo duża ilość ludzi (głównie turystów) na ulicach i zgubienie się jest tu czymś bardzo częstym. Będąc nawet blisko siebie możemy się nie zauważyć nawzajem, gdyż ludzie otaczają nas z wszystkich stron. Dlatego Pragę polecam zwiedzać wiosną lub jesienią, gdy ludzi jest nieco mniej, poza tym można wyczuć odpowiedni nastrój- Franz Kafka pisał, że „Praga mgły wymaga”. Aby lepiej poznać Czechów i Pragę polecam przeczytać książkę z gatunku reportażu polskiego redaktora Mariusza Szczygła pt.: „Gottland”, za którą dostał w 2009 roku Europejską Nagrodę Literacką. Naprawdę warto ją przeczytać na przykład przygotowując się do wycieczki. A później popijając piwko w pijalni „U Fleku”  pomyślcie, czy nie warto tu ponownie zajrzeć.

Cło i wizy

Kraj UE- wystarczy dowód osobisty

Pieniądze

1 Kc=100 halerzy 100Kc to około 16-17 złotych

Kuchnia

Piwo, knedle- jeśli nie próbowałeś to koniecznie to zrób

Zabytki

Mnóstwo, konieczny przewodnik
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

pawlito

pawlito jest z nami od: Poniedziałek, 22 Luty 2010.

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work