Podróże Wyprawy Europa Francja Zamki nad Loarą- Francja
Zamki nad Loarą- Francja
Kraj: Francja Autor: pawlito    Dodano: 26.03.2011

Dolina Loary- słynąca ze wspaniałych zamków i sielskiej atmosfery. Chambord- szokujący ogromem i przepychem, Villandry- słynący z przepięknych ogrodów, Chenonceaux i Azay-le-Rideau- baśniowe piękno na wodzie. Tej czwórki najwspanialszych zamków nie możesz nie zobaczyć.

Wybierając się w podróż po Europie swoim 12 letnim samochodzikiem, nie mogłem przegapić zamków nad Loarą, o których mowa w wielu przewodnikach, biurach podróży i oczywiście literaturze. Będąc ograniczony czasowo wybrałem spośród wielu zamków w tej części Francji te najwspanialsze. Największy z nich i przytłaczający swoim ogromem, prawdziwie królewski, to Chambord. Budowę rozpoczęto w 1519 roku z rozkazu króla Franciszka I, a zakończono w roku 1685 za czasów Ludwika XIV. W latach 1725-1733 zamieszkiwał w nim zdetronizowany król polski Stanisław Leszczyński. W zamku znajduje się 440 sal połączonych 75 klatkami schodowymi ogrzewanymi przez 365 kominków. Nic więc dziwnego, że ich nie zwiedzałem- choć przy dłuższym pobycie pewnie bym to uczynił. Na wprost głównego wejścia jest olbrzymi plac z trawą i ścieżkami, gdzie można rozłożyć koc i delektować się otaczającym pięknem. To tak jakbyśmy przenieśli się w czasie. Po trawniczku przechadzają się jeźdźcy na pięknie utrzymanych rumakach. Wypoczynek tam to prawdziwa przyjemność (tym bardziej po tym jak prawie cały dzień przesiedziałem za „kółkiem”). Wokół znajdują się lasy liściaste słynne z królewskich polowań. Ambasador wenecki powiedział kiedyś o Franciszku I, że on zawsze poluje, raz na jelenie, raz na kobiety. Sceny z polowań są zatem nieodłącznym elementem tego zamku.

Villandry- piękny zamek słynący przede wszystkim z ogrodów. Takich ogrodów w życiu nie widziałem. Oczywiście wszystko w stylu francuskim, czyli równiutko przystrzyżone, symetryczne. Ośmiu ogrodników hoduje i pikuje rocznie około 60000 warzyw i 45000 innych roślin obsadzając ogród warzywny i kwatery kwiatowe. Z zamkiem sąsiaduje ogród miłości podzielony na cztery rabaty kwiatowe symbolizujące cztery typy miłości: namiętną, romantyczną, niestałą i tragiczną. Ponadto wielkie wrażenie robi ogród warzywny z altankami i wspaniale wyglądającymi warzywami- często są to odmiany dekoracyjne. Ponadto jest ogród zielny, część z basenem i inne ciekawe tereny. Ogród jest w stylu renesansowym , a ogród warzywny jest największym na świecie ornamentalnym ogrodem.

Chenonceaux- to zamek wzniesiony na rzece Cher, dopływie Loary. Zamek znajdujący się na rzece połączony jest z lądem mostem, zwanym galerią zamkową (w stylu florenckim). Jest on całkowicie zabudowany, chyba ogrzewany, na betonowych filarach. Przy zamku znajduje się przystań, z której można odbyć romantyczną podróż po rzece- proponuję tylko wziąć parasolkę przed słońcem i odpowiednio się ubrać, czyli tak, jak w starych filmach. Otaczające od strony lądu ogrody, oczywiście pięknie przystrzyżone i symetryczne (czyli w stylu francuskim), gwarantują sielankowy nastrój.

Azay-le-Rideau: zamek nazwany przez Balzaka „brylantem nad rzeką Indre”. Wzniesiony około 1518r. przez Gilles`a Berthelota. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków o świetnie wyposażonych salach i pokojach z czasów dawnych. Ciekawa jest bryła zamku, smukłe wieżyczki po rogach i klatka schodowa. Wokół zamku oczywiście park i stare drzewa.

Między zamkami najlepiej poruszać się własnym samochodem, a dla mających dużo czasu, polecałbym rower. To tu można poznać Francję tradycyjną, z dawnych czasów. Polecam!

Cło i wizy

UE- wystarczy dowód osobisty

Pieniądze

1 Euro= 100 cents

Nocleg

Kempingi bardzo dobrze zaopatrzone

Zdrowie

Weź kartę z NFZ

Zabytki

Jest ich bardzo dużo, głównie zamki.

Dojazd

Najlepiej własnym samochodem

Sprzęt fotograficzny

Koniecznie
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

pawlito

pawlito jest z nami od: Poniedziałek, 22 Luty 2010.

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Co się działo

1 tydzień temu
SashaGlenn9769 zaaktualizował wpis na blogu Z jakiego powodu dep...
2 tygodni temu
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work