Podróże Wyprawy Europa Łotwa Autostopem przez kraje Bałtyckie. Punkt 1- Łotwa
Autostopem przez kraje Bałtyckie. Punkt 1- Łotwa
Kraj: Łotwa Autor: Małgorzata Stekiel    Dodano: 30.07.2011

Podróźowanie po Krajach Bałtyckich było dla mnie czystą przyjemnością.

Nigdy nie musiałam się martwić o to że nie uda mi się dojechać do celu- nie minęło10 minut a już przede mną stawał samochód. Co prawda zdarzało się jechać jakimiś obskurnymi samochodami, śmierdzącymi w środku i z zabrudzoną tapicerką, ale nie to sie liczy...

Dzięki takiej podróży miałam okazję poznawać mieszkańców Łotwy już w czasie jazdy, oceniałam ich samochódy, muzykę jaką słuchali, słownictwo jakim się posługiwali, uczyłam się języka rosyjskiego, a czasem mowy gestów, dowiadywałam o najciekawszych na Łotwie miejscach. Bez względu na to, co usłyszałam zawsze z samochodu wychodziłam uśmiechnięta.

Niektóre znajomości były owocne i do dziś mam kontakt do kierowców. Załatwiali noclegi, kupowali posiłki. A co w tym najlepsze- robili to z własnej dobrej woli, nie chcąc słyszeć żadnych protestów.

Miasto, w którym spędziłam najwięcej czasu na Łotwie to Dyneburg. Niestety nie jestem w stanie zdać dobrych relacji na temat mojego 2 tygodniowego pobytu w tym drugo największym mieście na Łotwie. Gdy przebywałam w Dyneburgu byłam zaskoczona faktem, że w tym mieście bardzo mało jest imprez kulturalnych. Młodzież większość czasu spędzała siedząc na murku przy głównej ulicy albo w opuszczonej dzielnicy miasta, gdzie niegdyś była twierdza Napoleona, a obecnie zapadnięte ruiny.

Będąc 14 dni w  Dyneburgu nie usłyszałam ani jednej rozmowy po Łotewsku. Dlaczego tak jest? Zastanawiałam się przez długi okres, aż w końcu znalazłam odpowiedź Dyneburg jest stolicą Łatgarii - regionu Łotwy, w którym dominuje j łatgarski. Został on zrodzony z próby porozumienia sie Białorusinów, Rosjanów, Ukrainców, Polaków i innych mniejszości etnicznych, która stanowi większość na tym obszarze Łotwy.

Mimo że w tym rejonie funkcjonował język łatgarski, to bardzo trudno było go usłyszeć. Pytając ludzi o powód usłyszałam, że jako język żywy występuje na wioskach, lecz na codzień ludzie porozumiewają się językiem rosyjskim.

Podobno Dyneburg jest miastem gdzie mieszka dużo Polaków- jako że byl stolicą Infland polskich. Ja natomiast z jezykiem polskim spotkałam sie jedynie w domu polskim. Odbywały się tam liczne spotkania- tańce, śpiewy, nauka języka, próby zespołów.

Dyneburg jest drugo największym miastem na Łotwie, mi osobiście przypominał małe miasteczko. Bardzo, więc byłam zdziwiona takimi różnicami pomiędzy stolicą- Rygą, a innym największym miastem w tym kraju.
Jadąc do Rygi bałam się trudności w komunikacji. Byłam pewna, że porozumienie się po rosyjsku będzie trudne....myślałam, że tam ludzie mówią w języku łotewskim, okazało się, że nie. Bardzo mnie zaskoczyło, gdy idąc po mieście słyszałam ciągle rozmowy w języku rosyjskim!

Ryga jest miastem turystycznym, miastem kultury. Można się spotkać z licznymi koncertami i innymi atrakcjami umilającymi czas ludziom, w szczególności z nastawieniem na turystów. Bardzo podobało mi sie przyozdobienie starego miasta, próbowano wprowadzić do niego elementy średniowieczne, co jakiś czas pojawiały sie stoiska z jedzeniem, w których ekspedientki były ubrane w suknie wzorowane na średniowiecznych. Ryga i Dyneburg są miastami zupełnie różnymi, ale za to bardzo przyjaznymi.

Cło i wizy

Dla obywateli UE nie obowiązuje. Osoby planujące pobyt dłuższy niż 90 dni w ciągu pół roku (licząc od dnia pierwszego wjazdu) powinny w terminie 3 miesięcy od dnia wjazdu zameldować się w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy.

Pieniądze

łaty. 1 LVL = 5.66 PLN

Ludzie

Łatgalię zamieszkuje większa część 60-tysięcznej mniejszości polskiej na Łotwie. Także wśród ludności łotewskiej widać różnorodne wpływy kultury polskiej, jak choćby licznie występujące imiona i nazwiska zaczerpnięte z polszczyzny. Polacy zamieszkują głónie Dyneburg, Rzezyce i Krasław(Ładgaria) oraz Rygę

Nocleg

ceny jak w Polsce. Warto szkać tanich akademików, gdzie w okresie wakacji zwykle przebywa mało studentów

Kuchnia

Potrawy mączne- bliny, cepeliny, pierogi, kluski, ciemny chleb Wypieki, m.in bułeczki z serem, marmoladą lub makiem, rogaliki czy lukrowane pączki. Ryby

Zdrowie

Warto mieć ubezpieczenie EKUZ, uzyskać je może bezplatnie każda osoba, która odprowadza skłądki ubezpieczenia do NFZ

Przyroda

Morze Bałtyckie Jeziora polodowcowe

Zabytki

Ryga 1. Stare miasto Rygii zakwalifikowało się na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wyjątkowo duże skupienie architektury secesyjnej 2. Wieża telewizyjnąa, mającą 368,5 m wys. To trzeci co do wielkości obiekt w Europie 3. Gildie kupieckie 4. Mosty 5. Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski, wielokrotnie przebudowywany, z czterema basztami, z których do dziś zachowała się jedna. Przez wiele lat pełnił on rolę siedziby rosyjskich władz gubernialnych oraz był pałacem prezydenckim w okresie między wojnami światowymi. Dziś w zamku swoją siedzibę mają trzy łotewskie muzea: Latvijas arzemju makslas muzejs (Muzeum Sztuki Obcej), ze zbiorami eksponatów greckich, rzymskich, włoskich, flamandzkich i niemieckich, Raina Latvijas Literaturas un makslas vestures muzejs, czyli Muzeum Literatury i Historii Sztuki, Latvijas Vestures muzejs. 6. Doma Baznica to ryska katedra, zbudowana wraz z klasztorem w XIII wieku i uznawana za największy kościół w krajach nadbałtyckich.

Atrakcje turystyczne

Jasłynniejsze maisto wypoczynkowe to Jurmalna poza tym: nieodległa od stolicy Sigulda, leżąca na skraju Parku Narodowego Gauja, gdzie podziwiać można: zamki, jaskinie, jeziora, starodrzewa

Zakupy

Ceny podstawowych produktów nieco wyższe niż w Polsce, ok. 20 gr ma 1 zł.

Dojazd

Autokar Euroline Pociąg

Przydatne telefony i adresy

Kod telefoniczny +371 W sytuacjach nagłych należy dzwonić: policja – tel. 112 lub 02, pogotowie ratunkowe – tel. 112 lub 03. Ambasada Republiki Łotewskiej ul. Królowej Aldony 19, 03-928 Warszawa tel. 617 43 89 , 617 45 89 fax 617 42 89 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Ambasada RP w Rydze Mednieku iela 6B, LV-1010 Riga, Latvija tel. (0.0371) 7031500, 7031509(całodobowy) fax. (0.0371) 7031549 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Attache obrony, wojskowy, morski i lotniczy tel. (0.0371) 7031506 fax. 7031540 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Wydział Konsularny adres - j.w. tel (0.0371) 7031504 fax. (0.0371) 7031554 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Wydział Ekonomiczno-Handlowy Elizabetes iela 11, LV-1010, Riga, Latvija tel . (00371) 735 82 51, 735 82 52 fax. (00371) 735 82 50 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. internet: www.poltrade.lv

Koszt wyjazdu

Ceny niewiele różnią się od polskich.
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

niszaja

Autorem tej relacji jest: Małgorzata Stekiel

Zobacz fotki z wyprawy

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Co się działo

59 miesięcy temu
multiarte Dodał nowe ogłoszenie
61 miesięcy temu
Agelia dodał wpis do blogu Dolina Chochołowska...
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work