Podróże Galeria

Mirka - Wiedeńska zima i rzymska Vindobona

Ankeruhr przyprószony śniegiem na przy ulicy Hohen Markt. Zegar będący łącznikiem między dwoma budynkami, jest jednym z najwybitniejszych dzieł secesji. Zbudowany został w latach 1911 i 1914, zgodnie z planami secesyjnego malarza Franza Matsch, a mechanizm zegara wykonał Franz Morawetz. Poruszające się figury, przedstawiają sławne postacie z historii Wiednia.Również na ulicy Hohen Markt znajduje się muzeum rzymskiego miasta Vindobona.
Wiedeń (łac. Vindobona), to obszar na którym znajdował się obóz legionistów, oraz osady populacji zróżnicowanych kulturowo.
W koszarach zajmujących ponad 20 hektarów, w obrębie dzisiejszej pierwszej dzielnicy Wiednia - Innere Stadt, stacjonowało 6 tysięcy legionistów. Fortyfikacje powstałe w końcu I wieku, zbudowane zostały bezpośrednio nad Dunajem. Na zewnątrz twierdzy, rozwijały się osiedla miejskie (łac. Canabae legionis), niezależne od władzy wojskowej. Miasto cywilne w bezpośrednim sąsiedztwie koszar, to obszar dzisiejszej trzeciej dzielnicy Wiednia - Landstraße.Fort miał cztery bramy, których nazwy pochodziły od ich lokalizacji. Masywne wieże tych bram, z półkolumnami, blankami i fryzem, miały około 20 metrów wysokości, co musiało robić wrażenie na lokalnych mieszkańcach.W czasach rzymskich, koszary legionistów projektowano i budowano według podobnego kanonu, takiego samego układu. Dlatego w Wiedniu, z łatwością można dzisiaj zlokalizować najważniejsze budynki i zrekonstruować plany pięter.
Miejsca z których docierały na teren Vindobony naczynia i produkty.Wiele przedmiotów, które obecnie używamy w życiu codziennym, było używanych przez Rzymian, w innej formie.Schemat ogrzewania podłogowego i ściennego, w pomieszczeniach oficerskich fortu Vindobona. Pod masywną podłogą składającą się z dwóch warstw, znajdowały się słupki wysokości 1 metra, murowane z cegieł. Natomiast w ścianach, do wysokości dachu pustaki, by przez system otworów, gorące powietrze mogło przedostawać się do góry. Aby dym nie wydostawał się z systemu grzewczego, ściany były otynkowane. Kotłownia (łac. praefurnium), znajdowała się w sąsiednich pomieszczeniach lub na dziedzińcu.Pozostałości ogrzewania podłogowego w wiedeńskim muzeum.
Głowica (kapitel) i baza (podstawa) kolumny, z I do II wieku. Chodniki po obu stronach głównych ulic obozu legionistów miały zadaszenie, podparte kolumnami (porticus) z piaskowca.

Römermuseum - muzeum opowiadające o rzymskiej Vindobonie, jest nowoczesne i dwupoziomowe. I właśnie na ścianach z jednego poziomu na drugi, na malowidłach można zobaczyć jak wyglądał obóz legionistów i miasto na granicy (Donaulimes) imperium rzymskiego.Ścieki z fortu, odprowadzane były przez dobrze rozplanowany od początku, system kanalizacyjny. Sprytnie wykorzystano kąt nachylenia terenu, że ścieki odprowadzane były do rowów twierdzy, a następnie dalej do Dunaju. W cywilnych dzielnicach nieczystości, najczęściej odprowadzane były do specjalnych studzienek i dołów. 
System wodociągowy i kanalizacyjny dawnej Vindobony, można spokojnie prześledzić na filmie, odtwarzanym w pomieszczeniu edukacyjnym wiedeńskiego Römermuseum.Hofburg przy Michaelerplatz.A teraz jeszcze trochę współczesnego Wiednia, w zimowych klimatach. 
Na początek pozostałości rzymskich domów cywilnych na Michaelerplatz, pod
Neue Burg przy Heldenplatz.Gmach Muzeum Historii Naturalnej, w zimowej szacie.W oddali budynek wiedeńskiego ratusza, przy Rathausplatz.Museumsplatz znajdujące się w dzielnicy kulturalnej, jednej z największych na świecie.
Wiedeńska zieleń, w centrum miasta pod śniegiem.Śnieżna fontanna przy Schwarzenbergplatz.Przyprószona śniegiem, francuska ambasada.Pieskie sprawy :)
Wyprawa na II Zjazd Polonii w Austrii, organizowany przez Polonijną Platformę Dialogu w Austrii
Miejsce: Wiedeń
Dodano 10-03-2013
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować zdjęcia.
W tym albumie:

Powiadomienia

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Losowe zdjęcia

Ostatnio na Forum

Polecam sprawdzoną kwaterę w Słowenii
Pt 24 Lip 2015, 06:56 by Ravennis

Czym fotografujecie?
Pn 06 Lip 2015, 08:12 by Tropikk3

UK co warto zobaczyć?
Pt 12 Cze 2015, 09:51 by viglidan05

Technika fotografowania ptaków
Pt 22 Maj 2015, 07:08 by Gerrezs

Jak sobie radzcie gdy podczas wyjazdu złapie was choroba
Pt 20 Lut 2015, 02:19 by tiram

Co się działo

127 miesięcy temu
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work