Podróże Galeria

Mirka - Wiedeńska zima i rzymska Vindobona

Ankeruhr przyprószony śniegiem na przy ulicy Hohen Markt. Zegar będący łącznikiem między dwoma budynkami, jest jednym z najwybitniejszych dzieł secesji. Zbudowany został w latach 1911 i 1914, zgodnie z planami secesyjnego malarza Franza Matsch, a mechanizm zegara wykonał Franz Morawetz. Poruszające się figury, przedstawiają sławne postacie z historii Wiednia.Również na ulicy Hohen Markt znajduje się muzeum rzymskiego miasta Vindobona.
Wiedeń (łac. Vindobona), to obszar na którym znajdował się obóz legionistów, oraz osady populacji zróżnicowanych kulturowo.
W koszarach zajmujących ponad 20 hektarów, w obrębie dzisiejszej pierwszej dzielnicy Wiednia - Innere Stadt, stacjonowało 6 tysięcy legionistów. Fortyfikacje powstałe w końcu I wieku, zbudowane zostały bezpośrednio nad Dunajem. Na zewnątrz twierdzy, rozwijały się osiedla miejskie (łac. Canabae legionis), niezależne od władzy wojskowej. Miasto cywilne w bezpośrednim sąsiedztwie koszar, to obszar dzisiejszej trzeciej dzielnicy Wiednia - Landstraße.Fort miał cztery bramy, których nazwy pochodziły od ich lokalizacji. Masywne wieże tych bram, z półkolumnami, blankami i fryzem, miały około 20 metrów wysokości, co musiało robić wrażenie na lokalnych mieszkańcach.W czasach rzymskich, koszary legionistów projektowano i budowano według podobnego kanonu, takiego samego układu. Dlatego w Wiedniu, z łatwością można dzisiaj zlokalizować najważniejsze budynki i zrekonstruować plany pięter.
Miejsca z których docierały na teren Vindobony naczynia i produkty.Wiele przedmiotów, które obecnie używamy w życiu codziennym, było używanych przez Rzymian, w innej formie.Schemat ogrzewania podłogowego i ściennego, w pomieszczeniach oficerskich fortu Vindobona. Pod masywną podłogą składającą się z dwóch warstw, znajdowały się słupki wysokości 1 metra, murowane z cegieł. Natomiast w ścianach, do wysokości dachu pustaki, by przez system otworów, gorące powietrze mogło przedostawać się do góry. Aby dym nie wydostawał się z systemu grzewczego, ściany były otynkowane. Kotłownia (łac. praefurnium), znajdowała się w sąsiednich pomieszczeniach lub na dziedzińcu.Pozostałości ogrzewania podłogowego w wiedeńskim muzeum.
Głowica (kapitel) i baza (podstawa) kolumny, z I do II wieku. Chodniki po obu stronach głównych ulic obozu legionistów miały zadaszenie, podparte kolumnami (porticus) z piaskowca.

Römermuseum - muzeum opowiadające o rzymskiej Vindobonie, jest nowoczesne i dwupoziomowe. I właśnie na ścianach z jednego poziomu na drugi, na malowidłach można zobaczyć jak wyglądał obóz legionistów i miasto na granicy (Donaulimes) imperium rzymskiego.Ścieki z fortu, odprowadzane były przez dobrze rozplanowany od początku, system kanalizacyjny. Sprytnie wykorzystano kąt nachylenia terenu, że ścieki odprowadzane były do rowów twierdzy, a następnie dalej do Dunaju. W cywilnych dzielnicach nieczystości, najczęściej odprowadzane były do specjalnych studzienek i dołów. 
System wodociągowy i kanalizacyjny dawnej Vindobony, można spokojnie prześledzić na filmie, odtwarzanym w pomieszczeniu edukacyjnym wiedeńskiego Römermuseum.Hofburg przy Michaelerplatz.A teraz jeszcze trochę współczesnego Wiednia, w zimowych klimatach. 
Na początek pozostałości rzymskich domów cywilnych na Michaelerplatz, pod
Neue Burg przy Heldenplatz.Gmach Muzeum Historii Naturalnej, w zimowej szacie.W oddali budynek wiedeńskiego ratusza, przy Rathausplatz.Museumsplatz znajdujące się w dzielnicy kulturalnej, jednej z największych na świecie.
Wiedeńska zieleń, w centrum miasta pod śniegiem.Śnieżna fontanna przy Schwarzenbergplatz.Przyprószona śniegiem, francuska ambasada.Pieskie sprawy :)
Wyprawa na II Zjazd Polonii w Austrii, organizowany przez Polonijną Platformę Dialogu w Austrii
Miejsce: Wiedeń
Dodano 10-03-2013
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować zdjęcia.
W tym albumie:

Powiadomienia

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Losowe zdjęcia

Ostatnio na Forum

Polecam sprawdzoną kwaterę w Słowenii
Pt 24 Lip 2015, 06:56 by Ravennis

Czym fotografujecie?
Pn 06 Lip 2015, 08:12 by Tropikk3

UK co warto zobaczyć?
Pt 12 Cze 2015, 09:51 by viglidan05

Technika fotografowania ptaków
Pt 22 Maj 2015, 07:08 by Gerrezs

Jak sobie radzcie gdy podczas wyjazdu złapie was choroba
Pt 20 Lut 2015, 02:19 by tiram

Co się działo

59 miesięcy temu
multiarte Dodał nowe ogłoszenie
61 miesięcy temu
Agelia dodał wpis do blogu Dolina Chochołowska...
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work