Podróże Artykuły Girona - perełka Katalonii
Girona - perełka Katalonii
23.01.2014

Girona, położona w sercu Katalonii, około 30 km od wybrzeża Costa Brava i ok. 100 km od Barcelony, jest stolicą jednej z czterech katalońskich prowincji oraz comarki Girones. Nazywana najbardziej rzymskim miastem Hiszpanii niezmiennie zachwyca turystów zarówno spędzających tu kilka godzin w drodze do Barcelony, jak i tych, którzy chcą ją lepiej poznać. Dzięki tanim połączeniom dolecimy do Girony z Poznania i Wrocławia już za 100 zł w jedną stronę.

Girona to swoista ostoja katalońskości, a także miasto uniwersyteckie zamieszkiwane przez prawie 95 tys. osób. Położone w dolinie pomiędzy morzem a górami jest przecięte aż czterema rzekami: Ter, Güell, Galligans i Onyar. To w ostatniej z nich przeglądają się charakterystyczne, kolorowe fasady domów Starego Miasta stanowiąc niejako wizytówkę tego wyjątkowego zakątka Hiszpanii.
 
Historia miasta zaczyna się od pierwszych osad Iberów - z plemienia Indygetów, odkrytych na równinie otaczającej Gironę (Llano de Gerona). W 77 r. p.n.e. Gnejusz Pompejusz Wielki, znamienity rzymski wódz i polityk, wzniósł obronne osiedle oppidum na głównej trasie Via Herculea (inaczej Via Augusta, łączącej Pireneje z Kadyksem wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego). Tak powstało rzymskie miasto nazwane Gerunda, które od tamtego czasu nie przestało się dynamicznie rozwijać. Pod koniec XIX wieku zostały zburzone mury miasta w południowej części nad rzeką Onyar - w tym miejscu zbudowano nowe domy, które obecnie stanowią natchnienie artystów tłumnie przybywających do Girony.
 
Stare Miasto w Gironie należy nie tylko do najlepiej zachowanych, ale także najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Hiszpanii. Jego najstarsze części łącznie z pozostałościami murów obronnych pochodzą z IX wieku. Spacer wąskimi uliczkami, szczególnie w okresie temps de flors, czyli święta kwiatów trwającego w tym roku od 10 do 18 maja, to każdorazowo niesamowite przeżycie.
 
Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić są łaźnie arabskie - banys arabs, które mimo upływu ponad 800 lat wciąż znajdują się w dobrym stanie. Przypominają inne tego typu obiekty, które znajdziemy w całej Hiszpanii, m.in. w Granadzie czy Rondzie. Łaźnie składają się z trzech pomieszczeń, a w każdym z nich można było brać kąpiel w wodzie o innej temperaturze. Do łaźni wchodziło się przez caldarium - pomieszczenie z gorącą wodą, następnie przechodziło się do tepidarium - basenu z ciepłą wodą, a na końcu - do frigidarium, gdzie można było zażyć kąpieli w zimnej wodzie.
 
Nad miastem góruje katedra Najświętszej Maryi Panny. Wznoszona od XI do XVII wieku łączy w sobie styl romański, gotycki i barokowy. To prawdziwy fenomen architektoniczny - z nawą o szerokości 22 metrów i łączącym ją łukiem jest najszerszą tego typu konstrukcją na świecie.
 
W pobliżu katedry znajduje się prawdopodobnie najbardziej malowniczy zakątek miasta - El Call. To jedna z największych i najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Jej początki sięgają IX wieku, a kres nastąpił w XVI wieku, kiedy to rozpoczęły się prześladowania Żydów w Hiszpanii. Obecnie znajdziemy tu masę kawiarni i restauracji, a plątanina uliczek i stromych schodów dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku.
 
Do Girony dolecimy tanimi liniami m.in. z Krakowa, Poznania i Wrocławia. Z lotniska do centrum miasta dotrzemy w 20 minut. Do Barcelony dotrzemy z portu lotniczego autobusem BarcelonaBus.com. Kursuje on spod terminalu do dworca autobusowego Estacio del Nord, koło stacji metra Arc de Triomf w Barcelonie. Przejazd trwa 70 minut. Bilet w jedną stronę to koszt 16 euro/66 zł, w obie strony 25 euro /104 zł. Kursy autobusów dostosowane są do lotów.
 
Źródło: wp.pl
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 

Ostatnie zdjęcia

Ostatnio na Forum

Polecam sprawdzoną kwaterę w Słowenii
Pt 24 Lip 2015, 06:56 by Ravennis

Czym fotografujecie?
Pn 06 Lip 2015, 08:12 by Tropikk3

UK co warto zobaczyć?
Pt 12 Cze 2015, 09:51 by viglidan05

Technika fotografowania ptaków
Pt 22 Maj 2015, 07:08 by Gerrezs

Jak sobie radzcie gdy podczas wyjazdu złapie was choroba
Pt 20 Lut 2015, 02:19 by tiram

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work