Podróże Wyprawy Europa Czechy Kosobudy - Nevězice - "postój" w Pisek - Albrechtice nad Vltavou
Kosobudy - Nevězice - "postój" w Pisek - Albrechtice nad Vltavou
Kraj: Czechy Autor: mirka    Dodano: 30.12.2012

Jantarová stezka - wyprawa szlakiem bursztynowym przez Czechy, wzdłuż biegu Wełtawy, z regionu Středočeský kraj i dalej przez Jihočeský kraj.

Miejscowości rolnicze, spokojna marszruta, więc „gadam” do psów, baranów i kóz, a i krów idących pojeść koniczynę. Przy trasie też trochę techniki, bowiem mijam maszynerię i taśmociągi kamieniołomu Lašovice. Pogoda dopisuje, choć zbiera się na deszcz i wieje kapitalny „lotniskowy” wiatr. By dotrzeć do kolejnego oppidum (keltské hradiště) w pobliżu Nevězic, muszę „przeprawić” się na lewy brzeg Wełtawy, i przechodzę przez Žďákovský most. Zaczyna padać a ja, jak zwykle biegam za noclegiem, i jest w miasteczku Probulov. Potem jeszcze chcąc kupić chleb, słyszę: „to je gospoda”.

Następnego dnia, kierunek Nevězice, i szukając ścieżki do oppidum, robię kółeczko po jakichś działkach rekreacyjnych i dopiero na powrotnej drodze do miasteczka znajduję oznaczenie prowadzące do dawnej celtyckiej osady. Ale był już otwarty sklepik kolonialny i posiliłam się chrupiącymi bułeczkami z żółtym serem.

Kolejna przeprawa tym razem przez rzekę Otava, do Zvíkovské Podhradí. Maszerując, dziwię się, co samochody ciężarowe robią na szosie, w niedzielę. A po drodze pytam, gdzie można skorzystać z internetu, by wysłać relacje i zdjęcia. Dowiaduję się, że kilkanaście kilometrów w bok od wytyczonej eskapady, trasą szlaku bursztynowego, w Písek jest infocentrum. Zmieniam więc zaplanowane miejscowości, i podążając między rzeką Otawa a Wełtawa, kieruję się na Písek. W hotelu, „okazuje” się, że niedziela to poniedziałek, a jeśli chodzi o internet, to nie ma możliwości wysyłania zdjęć. Ale za to się oprałam, a następnego dnia robię sobie wolne od marszruty i jadę do Pragi, by w centrum na Smíchovie, popracować na kompie. Po tym jednodniowym „lenistwie”, ruszam dalej, nadal wzdłuż brzegu Wełtawy.

Komunikacja lokalna

Przez niektóre małe miejscowości, autobus jeździ tylko dwa razy dziennie.
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

mirka

mirka jest z nami od: Czwartek, 4 Marzec 2010.

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Co się działo

104 miesięcy temu
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work