Podróże Wyprawy Ameryka Północna Stany Zjednoczone Yellowstone, USA
Yellowstone, USA
Kraj: Stany Zjednoczone Autor: pawlito    Dodano: 26.03.2011

Yellowstone- najstarszy park narodowy świata (1.03.1872r.), położony na terenie superwulkanu, o największej liczbie gejzerów na  świecie, królestwo zwierząt gdzie człowiek jest tylko gościem.

Miałem to szczęście, że odwiedziłem Park Narodowy Yellowstone, o którym chyba każdy słyszał. Miejsce szczególne pod wieloma względami. Położony w stanie Wyoming i częściowo w Idaho i Montanie. Teren, który wciąż jest badany przez wielu naukowców (geologów, wulkanologów, przyrodników, itp.). Miejsce wielu filmów (ostatnio „2012” Rolada Emmericha) i bajek (słynny „Miś Jogi”).

Przy wjeździe do parku widać nienaruszoną przyrodę (z wyjątkiem tras i miejsc dla turystów), gdzie zwierzęta chodzą gdzie chcą i jak chcą. Najłatwiej można spotkać bizony, które chodzą całymi stadami po olbrzymich pastwiskach. Są to zwierzęta, które z pozoru są wolne i łagodne, jednak statystyki pokazują, że wiele wypadków związanych jest właśnie z nimi. W jednej chwili potrafią zerwać się do szybkiego biegu, tratując wszystko po drodze. Przy ich olbrzymiej masie, człowiek nie ma żadnych szans. Ja zaryzykowałem podchodząc do nich bardzo blisko, żeby zrobić zdjęcie i poczuć adrenalinę i …było fajnie. Oprócz bizonów są także wilki, które niedawno przywrócono na ten teren (wcześniej wybito je prawie całkowicie). Ponadto są: misie grizzly, czarne niedźwiedzie, łosie, jelenie, sarny, owce, kojoty, orły, rybołowy, cyranki, łabędzie, pelikany i wiele, wiele innych.

Oprócz roślin i zwierząt można tam spotkać cuda przyrody nieożywionej: liczne gejzery, z najsłynniejszym Old Faithful, terasy trawertynowe przy Mammoth Hot Springs, wodospad na rzece Yellowstone (szczególnie Lower Falls) w przepięknej scenerii i duże Jezioro Yellowstone pośrodku parku. Mnóstwo gorących źródeł i „gotująca się” ziemia robią niesamowite wrażenie. Przy gejzerze Old Faithful zawsze jest mnóstwo ludzi i każdy czeka na pokaz wyrzucania wody w górę, który odbywa się co około 10-15 minut. W pobliżu jest też centrum turystyczne, gdzie można zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki. Przepięknie jest też na mostku przy Canyon Village nad wodospadem Yellowstone Lower Falls. Wielu rzeczy nie da się opisać, a zdjęcia nie zawsze oddają to, co się tam czuje. Jeśli miałbyś kiedyś okazję być w tych okolicach, to nie przegap okazji, by tam zajrzeć. Po parku można się oczywiście poruszać tylko po wyznaczonych trasach i trzeba uważać na swoje zachowanie (misie grizzly, itp.).  Jest tam bardzo dużo terenów leśnych. Wybuchają tam też pożary, które obejmują olbrzymie połacie. Dawniej gaszono je z całą bezwzględnością, ale obecnie dopuszcza się niewielkich pożarów, gdyż jest to naturalne zjawisko, a wiele roślin dzięki temu może tu żyć – to chyba tzw. pirofity. Przy wjeździe do parku pobierana jest opłata, w zamian dostajemy mapkę na której naniesione są wszystkie ciekawe miejsca oraz najistotniejsze informacje o parku.

Kiedy jechać

Kiedy tylko możesz

Cło i wizy

Potrzebna wiza- konsulat w Krakowie dla Polski południowej i ambasada w Warszawie dla Polski północnej

Pieniądze

1$=100cents

Bezpieczeństwo

Bezpieczniej niż w Polsce

Nocleg

najtaniej pod namiotem, ale ...misie grizzly, polecam motele.

Przyroda

To po prostu musisz zobaczyć!

Atrakcje turystyczne

Fauna, flora, przyroda nieożywiona

Dojazd

Samolot, następnie samochód

Sprzęt fotograficzny

Obowiązkowy

Co warto zabrać

Kamerę
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

pawlito

pawlito jest z nami od: Poniedziałek, 22 Luty 2010.

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work