Podróże Wyprawy Europa Polska Pochylnia Buczyniec
Pochylnia Buczyniec
Kraj: Polska Autor: Boo    Dodano: 20.07.2010

Pochylnia Buczyniec znajduje się na Kanale Elbląskim i jest jedną z pięciu pochylni na odcinku między Ostródą a Elblągiem. Pochylnie umożliwiają statkom i nie tylko pokonać różnicę poziomów, w sumie 99,5m na odcinku 10 kilometrów.

Wygląda to bardzo ciekawie. Statki wpływają na wózki, które mają koła i poruszają się po torze kolejowym. Wózki są dwa, gdy jeden jedzie do góry w tym sama mym czasie drugi, po torze obok zjeżdża w dół. W taki sposób podróż odbywa się w dwóch kierunkach. Wózki są zanurzone w wodzie, aby statki mogły swobodnie na nie wpłynąć i zacumować. W tym czasie obsługa przywiązuje linkami statek do bocznych ram. Gruba, stalowa lina wciąga statek w górę na szczyt wzniesienia i potem powoli opuszcza go w dół. Linia jest umocowana w zamkniętym obiegu i wspomagana ustawionymi po środku małymi kółkami, a na końcach dużymi kołami przepuszczającymi linie. Wszystko jest napędzane w maszynowni, gdzie na bęben linia się zwija z jednej strony a z drugiej odwija.

Pochylnie na Kanale Elbląskim zaprojektował i zrealizował w latach 1845 – 1860 i 1974 – 1981 niemiecki inżynier J. Steenke. Na najwyższym punkcie pochylni został postawiony pomnik na jego cześć. Wielu niemieckich turystów odwiedza to miejsce, aby zobaczyć tą unikalna konstrukcję, stworzoną przez ich rodaka.

Przejazd przez pochylnie trwa około 10 min, ale jest dosyć kosztowny. Nawet dla małych żaglówek, jachtów lub kajaków zostały wprowadzone opłaty. Oprócz pochylni Buczyniec, są jeszcze pochylnie: Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny.  Pochylnia Buczyniec znajduje się na trasie z Gdańska do Warszawy około 9km od Pasłęka.

Kiedy jechać

Najlepiej latem, gdyż kursuje tam wiele statków i jest wieksza możliwość, że trafi się na przeprawę.

Nocleg

Nie ma możliwości noclegu.

Dojazd

Dojazd jest bardzo prosty trzeba zjechać z trasy E7 w stronę Rydzówki i tam około 10 min mała asfaltową drogą aż do samego końca.

Koszt wyjazdu

Oglądanie na świeżym powietrzu jest darmowe, płaci sie natomiast za przejście na drugą stronę pochylni i za zwiedzanie maszynowni.
Musisz się zalogować, aby dodać komentarz, zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta

busy
 
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Boo

Boo jest z nami od: Piątek, 1 Styczeń 2010.

Zobacz inne relacje tego podróżnika


Zobacz fotki z wyprawy

Przeczytaj też

Ostatnie zdjęcia

Ostatnie albumy

Co się działo

127 miesięcy temu
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
LAW ocenił/a zdjęcie użytkownika Bozia
 
Facebook API keys need to be provided to have Facebook connect work